Turystyka kosmiczna – czeka nas rewolucja w podróżowaniu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnie wydarzenia, takie jak lot w kosmos miliardera Jeffa Besosa, każą nam się zastanawiać, czy czeka nas rewolucja w podróżowaniu? Czy niedługo każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić na kosmiczne wakacje?

Wielki wybuch

Już po pierwszych sukcesach w dziedzinie podboju kosmosu wiele osób uznawało jego intensywny podbój jako zjawisko nieuniknione. Ich zdaniem następną fazą obecności człowieka w kosmosie miał być publiczny dostęp do kosmosu, głównie pod postacią turystyki. Takie inspiracje znaleźć możemy w literaturze science fiction z tamtego okresu, na przykład w książkach: „A Fall of Moondust” Arthura C. Clarke’a, „2001: Odyseja kosmiczna” tego samego autora, „Charlie i wielka szklana winda” Roalda Dahla, „Picnic on Paradise” Joanny Russ czy w cyklu opowiadań Larry’ego Nivena „Known Space”. Swego rodzaju końcem marzeń o kosmicznej turystyce w tamtym okresie było lądowanie kosmonautów z USA na Księżycu, które zakończyło wyścig prowadzony w ramach zimnej wojny. Zmniejszyło to popularność podboju kosmosu i doprowadziło do zmniejszenia wagi załogowych lotów kosmicznych. 

Pieniądz wystrzelił

Kiedy mówimy o turystyce kosmicznej, mamy na myśli głównie loty komercyjne, takie, w których osoba lecąca w kosmos nie jest astronautą ani osobą zatrudnioną przez agencję kosmiczną. Pierwszym kosmicznym turystą, który opłacił swój lot, był Dennis Tito, który 28 kwietnia 2001 odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną i pozostał na niej przez siedem dni. Jego wyczyn powtórzył w 2002 roku mieszkający w RPA milioner Mark Shuttleworth. Trzecim kosmicznym turystą był Gregory Olsen, którego podróż odbyła się w 2005 roku. Był wykwalifikowanym naukowcem zatrudnionym w firmie produkującej specjalne kamery o wysokiej czułości, planował przeprowadzenie na pokładzie stacji szeregu eksperymentów, które miały po części pomagać w testowaniu produktów firmy. Planował swój lot już wcześniej, ale musiał zrezygnować z powodu problemów zdrowotnych. Ten etap w kosmicznej turystyce zakończyła katastrofa promu Columbia. Później radzieckie Sojuzy stały się jedynym sposobem transportu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Skomercjalizować kosmos

Temat turystycznych lotów w kosmos powrócił niedawno za sprawą prywatnych firm, które się nim zainteresowały. Należą do nich między innymi Space Adventures, Virgin Galactic, Starchaser, Blue Origin, Armadillo Aerospace czy XCOR Aerospace. W tym momencie liderem na rynku wydaje się być firma Virgin Galactic należąca do multimiliardera Richarda Bransona. Niedawno sam właściciel wybrał się w podróż tą linią. Wrócił cały i zdrowy, ale nie przekroczył tak zwanej linii Karmana, która dla wielu jest „granicą kosmosu”. Branson osiągnął ok. 80 km wysokości, a granica ta leży na wysokości 100 km od powierzchni Ziemi.

Są i kontrowersje

Wiele osób zarzuca kosmicznym turystom, że przez ich „fanaberie” traci środowisko. Rakiety, które wynoszą turystów na orbity, mają produkować ogromne ilości szkodliwych dla naszego środowiska substancji. W 2010 roku badanie finansowane przez NASA symulowało skutki wystrzelenia tysiąca rakiet hybrydowych. Do stratosfery uwolnione zostałoby wtedy 600 ton związków węgla.

Zdjęcie główne: WikiImages/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co należy do obowiązków zarządcy nieruchomości?
Co należy do obowiązków zarządcy nieruchomości?
Zarządca nieruchomości to osoba lub firma, która odpowiada za zarządzanie i utrzymanie nieruchomości w imieniu właściciela. W zakresie obowiązków zarządcy nieruchomości wchodzi szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i wygody użytkownikom nieruchomości oraz zwiększenie wartości nieruchomości. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych obowiązków zarządcy nieruchomości.
Czy lepiej jechać na wakacje na własną rękę, czy warto skorzystać z usług biura podróży?
Czy lepiej jechać na wakacje na własną rękę, czy warto skorzystać z usług biura podróży?
W tym artykule przedstawiamy argumenty zarówno za podróżowaniem na własną rękę, jak i za korzystaniem z usług biura podróży, aby pomóc Ci podjąć decyzję, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom i potrzebom.
Jak higiena rąk wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania bakterii: rola niekonwencjonalnych rozwiązań
Jak higiena rąk wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania bakterii: rola niekonwencjonalnych rozwiązań
Dowiedz się, jak poprawna higiena rąk pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie bakterii oraz jakie niekonwencjonalne rozwiązania mogą zwiększyć skuteczność tego procesu.
Ostatnie wpisy