Co usprawni pracę w restauracji?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyznacznikiem dobrej restauracji jest smaczne jedzenie, wysoka jakość obsługi oraz sprawne wydawanie dań z kuchni. Przy bardzo dużym ruchu nie jest wcale łatwo utrzymać tempo i obsłużyć wszystkich klientów na czas, by byli zadowoleni. Właśnie dlatego w restauracjach potrzebne są specjalne usprawnienia, które ułatwiają pracę kucharzom oraz kelnerom i pozwalają im świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Bez niektórych urządzeń i dodatków lokal gastronomiczny po prostu nie może istnieć – oto kilka z nich.   

Przechowywanie gotowych potraw oraz produktów  

W restauracji, zwłaszcza takiej, gdzie kadra jest raczej niewielka, nie sposób przygotowywać wszystkich potraw dla pełnej sali na bieżąco. Bardzo pomocnym działaniem jest przygotowywanie niektórych dań z wyprzedzeniem i podgrzewanie ich dla klientów. Szafy mroźnicze pozwalają na przechowywanie w niskiej temperaturze dużych ilości jedzenia i produktów mrożonych na raz. Nie tylko ułatwia i przyspiesza to pracę na kuchni, lecz także pozwala na dłuższe zachowanie świeżości żywności, przez co mniej jedzenia się marnuje.

Inwestycja w dobrej jakości sprzęt chłodniczy pozwoli ograniczyć straty w restauracji. Pamiętaj tylko o odpowiednim przechowywaniu i mrożeniu potraw oraz półproduktów. Do tego celu należy używać wyłącznie materiałów do tego przeznaczonych, a temperatura w szafie mroźniczej musi być stała, by nie doszło do rozmrożenia i ponownego zamrożenia żywności, co doprowadziłoby do rozwoju niebezpiecznych mikroorganizmów. 

Stroje dla personelu  

W każdej firmie niezbędne jest rozróżnienie między pracownikami na poszczególnych stanowiskach. Również w restauracji potrzebne jest coś, co odróżni kelnerów od menedżera i szefa kuchni od pomocnika kuchennego. Strój to najbardziej jasny sygnał, że pracownicy różnią się od siebie szczeblem i stanowiskiem.

Kelnerzy powinni być ubrani w schludne i równe uniformy, najlepiej w neutralnych kolorach, ponieważ taki strój jest bardziej elegancki. Stanowisko menedżera wymaga nieco formalnego, ale jednak prywatnego stroju, by nie wtopić się w załogę kelnerską.

Z kolei cała ekipa pracująca w kuchni powinna nosić fartuchy gastronomiczne. Nie tylko dlatego, że fartuch pierze się łatwiej niż cały strój roboczy, lecz także z powodów sanitarnych. Dodatkowo dzięki temu szybko można ich odróżnić od innych pracowników. W zależności od stopnia wykonywanej w restauracyjnej kuchni pracy, fartuch może mieć inny kolor, haft lub plakietkę sugerującą, kto ma go na sobie.  

Przyspieszenie pracy w kuchni   

Przygotowywanie dużych ilości jedzenia musi być praco i czasochłonne. Niestety w małej kuchni, w której często brakuje rąk do pracy, samo przygotowanie surówki lub obieranie ziemniaków na przyjęcie odbywające się w sali restauracyjnej może zająć pół dnia.

Żeby przyspieszyć i ułatwić pracę pomocy kuchennej oraz kucharzy przed na przykład weselem czy jubileuszem, warto zainwestować w pewne automatyczne rozwiązania. Elektryczna szatkownica do warzyw pokroi w mgnieniu oka ogromne ilości surówki na daną okazję w czasie, gdy pracownicy będą mogli zająć się już czymś innym. Tak samo przydatna będzie mechaniczna obieraczka do warzyw, która o wiele szybciej niż pomoc kuchenna pozbawi skórek kilka kilogramów ziemniaków czy marchwi. Takie proste ułatwienia mogą mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie restauracji i jej efektywność. Dzięki nim praca w kuchni stanie się lżejsza, a pracownicy będą z niej bardziej zadowoleni.

Zdj. główne: Fabrizio Magoni/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prowadzić biznes w internecie?
Jak prowadzić biznes w internecie?
Jak prowadzić biznes w internecie? Oto kluczowe wskazówki dla sukcesu online.
Zrozumienie i radzenie sobie z lękiem u dzieci: rola psychoterapii w procesie rozwoju emocjonalnego
Zrozumienie i radzenie sobie z lękiem u dzieci: rola psychoterapii w procesie rozwoju emocjonalnego
Odkryj sposoby radzenia sobie z lękiem u dzieci i zrozumienie roli psychoterapii w kształtowaniu ich emocjonalnego rozwoju.
Jak dobrać włoskie wino do różnych rodzajów potraw?
Jak dobrać włoskie wino do różnych rodzajów potraw?
Zanurz się w gustowny świat włoskich win i naucz się, jak łączyć je z różnymi daniami. Przeprowadzimy Cię krok po kroku, aby każdy posiłek stał się wyrafinowanym doznaniem kulinarnym.
Ostatnie wpisy