Turystyka kosmiczna – czeka nas rewolucja w podróżowaniu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnie wydarzenia, takie jak lot w kosmos miliardera Jeffa Besosa, każą nam się zastanawiać, czy czeka nas rewolucja w podróżowaniu? Czy niedługo każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić na kosmiczne wakacje?

Wielki wybuch

Już po pierwszych sukcesach w dziedzinie podboju kosmosu wiele osób uznawało jego intensywny podbój jako zjawisko nieuniknione. Ich zdaniem następną fazą obecności człowieka w kosmosie miał być publiczny dostęp do kosmosu, głównie pod postacią turystyki. Takie inspiracje znaleźć możemy w literaturze science fiction z tamtego okresu, na przykład w książkach: „A Fall of Moondust” Arthura C. Clarke’a, „2001: Odyseja kosmiczna” tego samego autora, „Charlie i wielka szklana winda” Roalda Dahla, „Picnic on Paradise” Joanny Russ czy w cyklu opowiadań Larry’ego Nivena „Known Space”. Swego rodzaju końcem marzeń o kosmicznej turystyce w tamtym okresie było lądowanie kosmonautów z USA na Księżycu, które zakończyło wyścig prowadzony w ramach zimnej wojny. Zmniejszyło to popularność podboju kosmosu i doprowadziło do zmniejszenia wagi załogowych lotów kosmicznych. 

Pieniądz wystrzelił

Kiedy mówimy o turystyce kosmicznej, mamy na myśli głównie loty komercyjne, takie, w których osoba lecąca w kosmos nie jest astronautą ani osobą zatrudnioną przez agencję kosmiczną. Pierwszym kosmicznym turystą, który opłacił swój lot, był Dennis Tito, który 28 kwietnia 2001 odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną i pozostał na niej przez siedem dni. Jego wyczyn powtórzył w 2002 roku mieszkający w RPA milioner Mark Shuttleworth. Trzecim kosmicznym turystą był Gregory Olsen, którego podróż odbyła się w 2005 roku. Był wykwalifikowanym naukowcem zatrudnionym w firmie produkującej specjalne kamery o wysokiej czułości, planował przeprowadzenie na pokładzie stacji szeregu eksperymentów, które miały po części pomagać w testowaniu produktów firmy. Planował swój lot już wcześniej, ale musiał zrezygnować z powodu problemów zdrowotnych. Ten etap w kosmicznej turystyce zakończyła katastrofa promu Columbia. Później radzieckie Sojuzy stały się jedynym sposobem transportu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Skomercjalizować kosmos

Temat turystycznych lotów w kosmos powrócił niedawno za sprawą prywatnych firm, które się nim zainteresowały. Należą do nich między innymi Space Adventures, Virgin Galactic, Starchaser, Blue Origin, Armadillo Aerospace czy XCOR Aerospace. W tym momencie liderem na rynku wydaje się być firma Virgin Galactic należąca do multimiliardera Richarda Bransona. Niedawno sam właściciel wybrał się w podróż tą linią. Wrócił cały i zdrowy, ale nie przekroczył tak zwanej linii Karmana, która dla wielu jest „granicą kosmosu”. Branson osiągnął ok. 80 km wysokości, a granica ta leży na wysokości 100 km od powierzchni Ziemi.

Są i kontrowersje

Wiele osób zarzuca kosmicznym turystom, że przez ich „fanaberie” traci środowisko. Rakiety, które wynoszą turystów na orbity, mają produkować ogromne ilości szkodliwych dla naszego środowiska substancji. W 2010 roku badanie finansowane przez NASA symulowało skutki wystrzelenia tysiąca rakiet hybrydowych. Do stratosfery uwolnione zostałoby wtedy 600 ton związków węgla.

Zdjęcie główne: WikiImages/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy elastyczne godziny pracy przyczyniają się do lepszego bilansu między życiem zawodowym a prywatnym?
Czy elastyczne godziny pracy przyczyniają się do lepszego bilansu między życiem zawodowym a prywatnym?
Dowiedz się, jak elastyczne godziny pracy mogą wpływać na harmonijne łączenie obowiązków zawodowych i życia prywatnego. Sprawdź korzyści i ewentualne pułapki takiego modelu pracy.
Jak znaleźć najlepsze pomysły biznesowe?
Jak znaleźć najlepsze pomysły biznesowe?
Przedsiębiorczość jest jednym z najważniejszych i najbardziej ekscytujących dziedzin w dzisiejszym świecie biznesu. Wymaga ona kreatywności, przedsiębiorczości, wiedzy i umiejętności podejmowania decyzji. Jednym z kluczowych elementów każdej udanej działalności gospodarczej jest pomysł na biznes.
Jak skutecznie szukać pracy?
Jak skutecznie szukać pracy?
Szukanie pracy może być czasochłonne i frustrujące, ale z odpowiednim podejściem i narzędziami można znaleźć wymarzoną pracę. Sprawdź kilka skutecznych sposobów na znalezienie pracy.
Ostatnie wpisy