Czym jest enduro?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pasjonaci dwóch kółek słyną ze swojego zaangażowania w hobby. Sporty motocyklowe nie są jednak czymś, co można wykonywać bez żadnego sprzętu i doświadczenia. Wiele osób próbuje swoich sił w jeździe na motocyklu, ale nie odnajduje w niej tego poziomu adrenaliny czy tych emocji, których poszukuje. Poznaj, czym jest enduro – sport dla motocyklistów głodnych wrażeń.   

Enduro – co to takiego?  

Enduro to sport motocyklowy lub, w niektórych przypadkach, styl kolarstwa górskiego, który charakteryzuje się połączeniem tras asfaltowych i off-roadowych na długich, kilkuset kilometrowych odcinkach. W sporcie tym chodzi o ściganie się na trudnych, często niedostępnych dla innych pojazdów trasach. Przy takich wyścigach z pewnością zaspokoisz swój głód adrenaliny i doznasz całkowicie innych emocji, niż przy jeździe po szosie.   

Jaki powinien być motocykl enduro?  

Do wyścigów enduro niezbędny jest odpowiedni pojazd, nie każdy motocykl będzie w stanie pokonać tak skomplikowane trasy. Do jazdy off-roadowej najlepiej sprawdzają się cztery typy motocykli:  

  • Najlepszy rodzaj motocyklu na tego typu wyścigi to Hard Enduro – sportowej klasy  maszyna o bardzo prostej, ale jednocześnie mocnej konstrukcji. Czasami można spotkać się z opisem motorów Hard Enduro, przyrównującym go do crossa z dużymi reflektorami. Rzeczywiście ten typ pojazdu w najmniejszym stopniu różni się od crossa. To najprostszy, ale jednocześnie najbardziej wymagający od kierowcy typ enduro. Na stronie https://skyseba.pl/opony-motocyklowe-enduro-bridgestone znajdziesz wysokiej jakości opony sportowe przeznaczone właśnie do motocykli enduro.   
  • Znacznie łatwiejszy w obsłudze i przyjaźniejszy dla osób początkujących, będzie Dual Enduro. Tej typ motocykla wyposażony jest we wszystko, co jest potrzebne do jazdy drogowej. Pozwala nawet na zabranie ze sobą pasażera, co w przypadku typu sportowego jest niewykonalne lub przynajmniej bardzo niebezpieczne. To świetna maszyna dla motocyklistów, którzy chcą przejść łagodnie od jazdy drogowej, do sportowych tras off-roadowych i enduro.   
  • Miejskim odpowiednikiem przedstawionych powyżej maszyn jest Funduro. Ten typ motocykla daje możliwość naprawdę komfortowego poruszania się po drogach asfaltowych i utwardzonych, zwłaszcza w mieście. Wybierając bardziej miejski typ enduro należy jednak liczyć się ze sporym ciężarem maszyny i ograniczeniami, jakie pojawiają się w przypadku jazdy na bezdrożach. Terenowe możliwości Funduro ograniczają się raczej do leśnych ścieżek, nie nadaje się on do trudnej jazdy w nieprzyjaznym terenie.   
  • Ostatni typ określa się mianem „turystyczne Enduro”. To motory nadające się przede wszystkim do długodystansowej jazdy. Są dosyć ciężkie i znacznie bardziej przypominają inne pojazdy turystyczne. Z typowo sportowym motocyklem enduro łączy go jedynie wygląd, ponieważ takie pojazdy nie sprawdzają się najlepiej do jazdy w trudnych warunkach. Na drogach jest za to bardzo łatwy w prowadzeniu i komfortowy.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy sesja biznesowa może być na luzie?
Czy sesja biznesowa może być na luzie?
Czy warto zaryzykować i pokazać swoją inną, bardziej luźną stronę? O tym opowie niniejszy artykuł.
Tatuaże: Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed pierwszą wizytą w studiu
Tatuaże: Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed pierwszą wizytą w studiu
Planujesz swoje pierwsze tatuaże? Dowiedz się, ile kosztuje, jakie są techniki cieniowania i jak długo trwa zabieg. Przygotuj się na wizytę w studiu z naszym poradnikiem.
Dlaczego warto skorzystać z laserowego peelingu węglowego?
Dlaczego warto skorzystać z laserowego peelingu węglowego?
Laserowy peeling węglowy to innowacyjna i skuteczna procedura, która zdobywa coraz większą popularność w dziedzinie medycyny estetycznej.
Ostatnie wpisy