Zmiana aranżacji salonu wymaga zwykle dużych nakładów, starań i poświęconego czasu. Wysiłki wzmagają się, gdy chodzi dodatkowo o remont pomieszczenia. W takim przypadku niezbędne jest kompleksowe planowanie działań. Od czego zacząć?
Pierwszym etapem planowania remontu salonu jest audyt jego obecnego stanu. Nie musi być to oczywiście drobiazgowa i specjalistyczna ocena stanu podłogi, ścian czy innych elementów wnętrza, ale powinna mieć wartość diagnostyczną. Dzięki niej oszacujemy, jak duże zmiany będą nas czekać.
Wstępny remanent jest bardzo ważny, bo pozwala nam w bardziej realistyczny sposób spojrzeć na swoje plany i skonfrontować je z posiadanymi środkami. Planowanie wkracza w kolejną fazę.
Podstawowym zagadnieniem jest zabezpieczenie środków finansowych na dokonanie remontu. Mogą to być oszczędności lub pożyczone pieniądze, ale zawsze trzeba się upewnić, że:
Co wtedy, gdy okazujemy się mieć zbyt mało pieniędzy do zrealizowania zaplanowanych zmian? Pierwotna inwentaryzacja była potrzebna właśnie po to, żeby taka sytuacja nie zaskoczyła nas już po rozpoczęciu robót. Wyjść jest kilka: najbardziej radykalne to rezygnacja z remontu, ale można też odłożyć go w czasie lub zrealizować mniejszy zakres prac, lub zakupów. Możemy wtedy np. zrezygnować z usuwania niektórych mebli czy zmienić wystrój tak, aby można było użyć nieco tańszych materiałów.
Może się też okazać, że sami posiadamy część umiejętności potrzebnych do stworzenia nowej stylizacji lub pozostało nam nieco materiałów, które mogą do tego posłużyć, np. z wcześniejszego remontu sypialni lub kuchni. Wówczas cenę całości będzie można obniżyć; czasem znacznie. Trzeba sobie jednak uświadomić, że biorąc na siebie wykonanie jakiejś części prac remontowych, również drogo za nie zapłacimy – choćby własnym czasem. Możemy się wówczas posiłkować licznymi stronami dla majsterkowiczów i materiałami instruktażowymi wideo w Internecie.
Planowanie obejmuje też wybór dogodnego dla siebie momentu na przeprowadzenie remontu. Trzeba zastanowić się nad możliwościami w zakresie własnej elastyczności pod tym względem: im planowany termin jest bliższy, tym dostępność ekip remontowych może być mniejsza. W niektórych regionach czeka się na fachowców w kolejce po kilka miesięcy. Trzeba mieć to na uwadze.
Nawet wtedy, gdy mamy już umówioną ekipę remontową, niekoniecznie będziemy w stanie zdobyć od ręki wymarzone meble luk akcesoria wykończeniowe; tutaj także mogą pojawić się czasowe przesunięcia.
Przed przystąpieniem do remontu salonu, w szczególności zaś zamówieniem mebli, trzeba wymierzyć dokładnie własny salon. Dotyczy to przede wszystkim szafek, kanapy i innych przedmiotów o dużych gabarytach. Nie chcemy później mieć problemów z ich wniesieniem przez drzwi lub ustawieniem tak, aby wokół było swobodne przejście.
Jest cała masa źródeł, które mogą dać inspirację do stworzenia nowej aranżacji salonu. Social media, blogi, vlogi i kolorowe czasopisma pełne są pomysłów. Warto wybrać przewodnie kolory i style, które bardziej nam przypadają do gustu. Uświadamiając je sobie, czasem trzeba zasięgnąć opinii przyjaciół lub udać się do profesjonalnego doradcy zajmującego się doradztwem przy aranżacji wnętrz.
Ostatnim elementem, choć bardzo ważnym, jest wybór ekipy remontowej. Dobrze jest zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem tak, żeby mieć realny wybór. W przeciwnym razie, przy poszukiwaniu fachowców w ostatniej chwili, możemy zostać zdani na ekipy o wątpliwej reputacji i wysokich cenach za usługi.
Fot. khiem tran/Pixabay