Remont salonu krok po kroku – praktyczne porady

Remont salonu krok po kroku – praktyczne porady
Dom
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmiana aranżacji salonu wymaga zwykle dużych nakładów, starań i poświęconego czasu. Wysiłki wzmagają się, gdy chodzi dodatkowo o remont pomieszczenia. W takim przypadku niezbędne jest kompleksowe planowanie działań. Od czego zacząć?

Ocena obecnego stanu pomieszczenia

Pierwszym etapem planowania remontu salonu jest audyt jego obecnego stanu. Nie musi być to oczywiście drobiazgowa i specjalistyczna ocena stanu podłogi, ścian czy innych elementów wnętrza, ale powinna mieć wartość diagnostyczną. Dzięki niej oszacujemy, jak duże zmiany będą nas czekać. 

W szczególności należy zwrócić uwagę na:

  • Stan mebli: które z nich można jeszcze wykorzystać, z których trzeba zrezygnować?
  • Pozostałe elementy wystroju – trzeba je podzielić na możliwe do wykorzystania, przeznaczone do odnowienia i niepotrzebne.
  • Listę rzeczy we wnętrzu, które nie będą nam potrzebne w przyszłości, bo np. nie pasują, ale można je odsprzedać lub komuś oddać.

Planowanie remontu salonu

Wstępny remanent jest bardzo ważny, bo pozwala nam w bardziej realistyczny sposób spojrzeć na swoje plany i skonfrontować je z posiadanymi środkami. Planowanie wkracza w kolejną fazę. 

Środki finansowe

Podstawowym zagadnieniem jest zabezpieczenie środków finansowych na dokonanie remontu. Mogą to być oszczędności lub pożyczone pieniądze, ale zawsze trzeba się upewnić, że:

  • inwestycję uda się przeprowadzić dzięki posiadanym środkom do końca,
  • nie będą one zmuszały nas do wyrzeczeń większych, niż możliwe do poniesienia. 

Co wtedy, gdy okazujemy się mieć zbyt mało pieniędzy do zrealizowania zaplanowanych zmian? Pierwotna inwentaryzacja była potrzebna właśnie po to, żeby taka sytuacja nie zaskoczyła nas już po rozpoczęciu robót. Wyjść jest kilka: najbardziej radykalne to rezygnacja z remontu, ale można też odłożyć go w czasie lub zrealizować mniejszy zakres prac, lub zakupów. Możemy wtedy np. zrezygnować z usuwania niektórych mebli czy zmienić wystrój tak, aby można było użyć nieco tańszych materiałów.  

Środki materialne i techniczne

Może się też okazać, że sami posiadamy część umiejętności potrzebnych do stworzenia nowej stylizacji lub pozostało nam nieco materiałów, które mogą do tego posłużyć, np. z wcześniejszego remontu sypialni lub kuchni. Wówczas cenę całości będzie można obniżyć; czasem znacznie. Trzeba sobie jednak uświadomić, że biorąc na siebie wykonanie jakiejś części prac remontowych, również drogo za nie zapłacimy – choćby własnym czasem. Możemy się wówczas posiłkować licznymi stronami dla majsterkowiczów i materiałami instruktażowymi wideo w Internecie.

Terminy

Planowanie obejmuje też wybór dogodnego dla siebie momentu na przeprowadzenie remontu. Trzeba zastanowić się nad możliwościami w zakresie własnej elastyczności pod tym względem: im planowany termin jest bliższy, tym dostępność ekip remontowych może być mniejsza. W niektórych regionach czeka się na fachowców w kolejce po kilka miesięcy. Trzeba mieć to na uwadze.

Nawet wtedy, gdy mamy już umówioną ekipę remontową, niekoniecznie będziemy w stanie zdobyć od ręki wymarzone meble luk akcesoria wykończeniowe; tutaj także mogą pojawić się czasowe przesunięcia.

Pomiary

Przed przystąpieniem do remontu salonu, w szczególności zaś zamówieniem mebli, trzeba wymierzyć dokładnie własny salon. Dotyczy to przede wszystkim szafek, kanapy i innych przedmiotów o dużych gabarytach. Nie chcemy później mieć problemów z ich wniesieniem przez drzwi lub ustawieniem tak, aby wokół było swobodne przejście.

Wybór nowej aranżacji salonu

Jest cała masa źródeł, które mogą dać inspirację do stworzenia nowej aranżacji salonu. Social media, blogi, vlogi i kolorowe czasopisma pełne są pomysłów. Warto wybrać przewodnie kolory i style, które bardziej nam przypadają do gustu. Uświadamiając je sobie, czasem trzeba zasięgnąć opinii przyjaciół lub udać się do profesjonalnego doradcy zajmującego się doradztwem przy aranżacji wnętrz.  

Poszukiwanie wykonawcy remontu

Ostatnim elementem, choć bardzo ważnym, jest wybór ekipy remontowej. Dobrze jest zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem tak, żeby mieć realny wybór. W przeciwnym razie, przy poszukiwaniu fachowców w ostatniej chwili, możemy zostać zdani na ekipy o wątpliwej reputacji i wysokich cenach za usługi.

Fot. khiem tran/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak różne odmiany kaw wpływają na smak i aromat w filiżance?
Jak różne odmiany kaw wpływają na smak i aromat w filiżance?
Zanurz się w fascynujący świat kaw i odkryj, jak mniejsze i większe różnice między odmianami wpływają na doświadczenie smaku i aromatu każdej filiżanki.
Turystyka rekreacyjna: Odkryj piękno natury w parkach narodowych i rezerwatach przyrody
Turystyka rekreacyjna: Odkryj piękno natury w parkach narodowych i rezerwatach przyrody
Turystyka rekreacyjna w parkach narodowych i rezerwatach przyrody to doskonały sposób na spędzenie czasu na łonie natury.
Angielski dla biznesu – jakie korzyści przynosi nauka języka?
Angielski dla biznesu – jakie korzyści przynosi nauka języka?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej firm działa globalnie, znajomość języka angielskiego stała się nieodłącznym elementem biznesowego sukcesu. W poniższym artykule omówimy, jakie korzyści przynosi nauka angielskiego dla biznesu i jakie umiejętności należy opanować, aby skutecznie komunikować się w języku angielskim.
Ostatnie wpisy