Zlew stanowi bardzo istotny element każdej kuchni. Oprócz praktycznego zastosowania coraz częściej staje się on pięknym dopełnieniem aranżacji. Wybierając odpowiedni rodzaj, powinniśmy kierować się więc nie tylko jego cechami użytkowymi, ale także aspektami wizualnymi. Jego właściwe dopasowanie do panującego w pomieszczeniu stylu wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Aby skomponować idealnie pasującą do siebie całość, musimy wybrać spośród wielu opcji, poczynając od materiału, z jakiego będzie wykonany, poprzez kolor i na kształcie kończąc. Sprawdźmy jakie typy zlewozmywaków najlepiej pasują do konkretnych aranżacji kuchni.
Jednym z popularniejszych i bardziej uniwersalnych materiałów, z jakich wykonane są nowoczesne zlewozmywaki, jest stal nierdzewna. Tego typu zlewy sprawdzą się świetnie w tradycyjnych kuchniach. Ładnie skomponują się np. z blatami wykonanymi z jasnego drewna i białymi szafkami. Materiał ten jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które stawiają na klasykę i przytulne aranżacje. Z drugiej strony metalowe elementy to domena minimalistycznych, bardziej surowych i loftowych wnętrz. Dobrą wiadomością dla miłośników skandynawskich klimatów będzie fakt, że zlew ze stali szlachetnej będzie doskonałym uzupełnieniem dla tego typu kuchni. Decydując się na urządzenie przestrzeni w tym stylu, najlepiej jest wybrać model o prostej formie i wykończeniu. Pozwoli to stworzyć funkcjonalne i przejrzyste wnętrze. Warto podkreślić, że zlewy wykonane ze stali cechują się dużą odpornością na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że łatwo się je czyści, są więc bardzo higieniczne i trwałe.
Zlewy kompozytowe zwane najczęściej granitowymi, wykonywane są z kombinacji minerału (np. granit, kwarc, krzem) i wysokiej jakości żywic stanowiących spoiwo. Są niezwykle wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu i co najważniejsze – efektowne. Zlew tego rodzaju dobrze zharmonizuje się z wystrojem kuchni opierającym się na kolorach ziemi. Ciemne drewno o nasyconej barwie wraz z szarym blatem w eleganckim stylu, uzupełnione o granitowy zlew wtapiający się w jego strukturę stworzą kompozycję idealną. Zastosowanie takiej kombinacji materiałów daje też możliwość stworzenia zlewu zintegrowanego z blatem lub wykonania jednolitego monolitu. Takie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w kuchniach awangardowych i o powściągliwym wystroju. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taki zamontować także w kuchni bardziej tradycyjnej. Wystarczy dobrać odpowiednią barwę i formę. Zlewy kompozytowe dostaniemy w kolorach takich jak biały, beżowy, szary, grafitowy czy brązowy. Kolejna i równie efektowna propozycja, to zlewozmywaki ceramiczne. Są one, podobnie jak kompozytowe, bardzo często używane w nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach. To, co jednak je od siebie odróżnia, to fakt, że taki zlew będzie również idealnym uzupełnieniem wnętrz w stylu rustykalnym i prowansalskim. Biały, ceramiczny zlewozmywak w prostokątnym kształcie sprawdzi się też w kuchni urządzonej w stylu retro.
Na rynku dostępne są również bardziej ekstrawaganckie modele zlewów wykonane ze szkła, miedzi lub naturalnego kamienia. Szklany zlew jest w istocie konstrukcją wykonaną z połączenia stali i hartowanego szkła. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość umieszczenia pod warstwą szkła nadruku lub dowolnej, dopasowanej do wnętrza grafiki. Daje to spore pole do manewru. Taki zlew będzie odpowiednim rozwiązaniem do kuchni eleganckiej i w stylu glamour. Dobrze skomponuje się z gładkimi, polerowanymi powierzchniami oraz metalicznymi dodatkami w kolorze złota i srebra. Druga z propozycji – zlew miedziany to dość odważny pomysł, który może sprawdzić się w kuchniach w stylu retro lub jako swoiste dzieło sztuki w kuchni urządzonej w klimacie art deco. Ostatni z rodzajów, czyli zlew kamienny, podobnie jak kompozytowy, najlepiej będzie harmonizował się z elementami bardzo nowoczesnych wnętrz. Może stanowić jedność z blatem, co doskonale pasować będzie do aranżacji minimalistycznej. Warto jednak pamiętać, że o zlew taki należy bardzo dbać, by kamień naturalny jak najdłużej zachowywał swoje praktyczne i estetyczne właściwości.
Oprócz materiału, z jakiego wykonany jest zlew, dużą rolę w wyborze odpowiedniego modelu odgrywa rozmiar. W mniejszych kuchniach dobrze sprawdzą się proste modele z jedną komorą i ociekaczem. W obszernych wnętrzach możemy pozwolić sobie na większy model np. dwukomorowy z dodatkowymi elementami. Ważny jest też dobór właściwego koloru. Wybierać możemy spośród wielu barw w zależności od materiału, na który się zdecydujemy. W kuchniach o surowej stylistyce dobrze sprawdzą się zlewy o stonowanych odcieniach szarości, brązów i beżów. Monotonię możemy przełamać wówczas fantazyjnym kształtem w postaci nietypowego geometrycznego kształtu. Urządzając nowoczesne i ożywione kolorem wnętrze, możemy wybrać opcję zlewu szklanego z dobraną indywidualnie grafiką.