Fototapety do sypialni – jakie wybierać?

Fototapety do sypialni – jakie wybierać?
Dom
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Fototapeta w sypialni jest prostym i niedrogim rozwiązaniem, którym możemy bez pomocy fachowców ozdobić sypialnię. Mowa zwłaszcza o pustej ścianie nad łóżkiem. Jakie rodzaje fototapet wybierać i na co warto uważać? Podpowiadamy. 

Rodzaje tapet do sypialni

Duży wybór fototapet na rynku pozwala na przebieranie w różnych kolorach, stylach i motywach. Niektóre są bardziej modne, inne mniej, ale ważne, aby dobrze czuć się w poszczególnych stylizacjach samemu. Oto kilka typów popularnych fototapet do sypialni: 

Fototapeta klasyczna

Dzięki klasycznej ornamentyce, koronkom lub geometrycznym wzorom można osiągnąć niebanalną elegancję wnętrza. Bardzo często właśnie jej poszukuje się w sypialni. W tej kategorii mieszczą się też sielskie widoczki z małomiasteczkową zabudową lub polami lawendy.  

Fototapeta z architekturą i sztuką

Bezsprzecznie w cenie są także fototapety prezentujące architekturę i sztukę. Mowa zwłaszcza o odwzorowaniach pięknych i znanych budowli, nierzadko ukazywanych w pięknej scenerii. Podobnie jest z dziełami sztuki, gdzie możemy przemycić do sypialni zarówno motywy bardziej historyczne, jak i nawiązujące do sztuki nowoczesnej lub popularnej. 

Nocny widok na tapecie

Sypialnia jest oczywiście miejscem, gdzie wspaniale sprawdzą się nocne widoki. Dobrym wyjściem jest postawienie na miasto nocą lub różnego rodzaju przedstawienia nocnego nieba z pięknie wyeksponowanym księżycem. 

Świat natury na fototapecie

Czerpanie ze świata natury jest bardzo inspirujące jeśli chodzi o wystrój sypialni. Jest tak tym bardziej dlatego, że do wyboru mamy wielkie zróżnicowanie motywów zwierzęcych i roślinnych. Zawsze popularne są kwiaty. Mowa przede wszystkim o różach, które świetnie prezentują się w sypialni. Popularne są też magnolie lub lilie wodne. Do sypialni pasują też motywy związane z niebem i morzem. Często spotyka się także ptaki – choćby pięknie kontrastujące na tle wody flamingi. 

Fototapeta z własnego zdjęcia

Ulubiony widok z wakacji na ścianie w sypialni? Dzięki fototapecie wykonanej na zlecenie to jest możliwe. Ważne jest jednak, żeby zrobione przez nas zdjęcie miało odpowiednią do tego jakość i parametry. Wymagania nie są jednak bardzo wygórowane: fotografia powinna mieć dobrą optykę i rozdzielczość powyżej 12 megapikseli. Przy kompleksowej obsłudze ze strony firmy zajmującej się tworzeniem takich fototapet, łatwiej będzie nam o wybór zdjęcia, kadru i dopasowanie go do konkretnego wnętrza. 

Fototapeta 3D

Interesujący efekt optyczny daje zastosowanie fotografii 3D. Z myślą o ścianie nad łóżkiem zrezygnujmy jednak z krzykliwych kolorów i skomplikowanych wzorów, które najpewniej nie będą ułatwiały zaśnięcia. Fototapeta 3D powinna tworzyć harmonię nie tylko z pozostałymi elementami wystroju, ale też sama dawać poczucie spokoju i ułożenia. Najlepsze kolory to pastele, szarość, błękit i oczywiście biel.

Materiał na fototapetę

Liczy się również forma, w jakiej została wykonana fototapeta. Ma wpływ na jej jakość, trwałość i wygląd. Oczywiście odbija się również w cenie. Do najpopularniejszych należą:

  • fototapety winylowe – tworzy się ją na podkładzie wykonanym z fizeliny; jest stosunkowo droga i trudniejsza w montażu, ale cechuje się największą trwałością; można ją również wiele razy myć, ale nie umożliwia ścianie swobodnego oddychania,
  • fototapety laminowane – wytrzymały produkt, który powstaje na lateksowym podłożu; daje się zmywać, szorować lub czyścić łagodnymi środkami chemicznymi,
  • fototapety ekologiczne – ich zaletą jest to, że powstają z materiałów pozyskanych dzięki recyklingowi; do innych pozytywów ich stosowania należy antyalergiczność, brak skłonności do gromadzenia pleśni i grzybów; pokrywa się je przyjazną dla środowiska farbą i są bezpieczne dla zdrowia, więc doskonale sprawdzą się w pokoju dziecinnym,
  • fototapeta foliowa – jest cienką folią, którą przykleja się na ścianę na kształt naklejki; polecana do pokoi dziecięcych i dla nastolatków.

Fot. Tung Nguyen/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wsparcie finansowe wpływa na jakość opieki w placówkach hospicyjnych?
Jak wsparcie finansowe wpływa na jakość opieki w placówkach hospicyjnych?
Dowiedz się, jak środki finansowe wpływają na poziom opieki w hospicjach. Rozważamy czynniki, takie jak personel, wyposażenie i usługi dodatkowe na wyższym poziomie dzięki wsparciu finansowemu.
Pięć zdrowych nawyków, które zmienią Twój styl życia
Pięć zdrowych nawyków, które zmienią Twój styl życia
Pięć zdrowych nawyków, które zmienią Twój styl życia. Odkryj, jak proste zmiany mogą poprawić Twoje zdrowie, samopoczucie i relacje społeczne. Czy jesteś gotowy/a na pozytywne transformacje? Przeczytaj nasz artykuł!
Jak efektywnie zarządzać czasem w miejscu pracy i zwiększyć produktywność
Jak efektywnie zarządzać czasem w miejscu pracy i zwiększyć produktywność
W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych strategii, które pomogą Ci efektywnie zarządzać czasem i zwiększyć swoją produktywność.
Ostatnie wpisy